Tirebolu Kent Müzesi işi askıya mı alındı? - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu Kent Müzesi işi askıya mı alındı?


İlçede yaklaşık 6 ay önce gündeme alınan Kent ve Para Müzesi konusunda ağır hareket edilmesinden yakınan müzeci İhsan Demir, “Tirebolu bu dev hazineyi kaçırmamalı” uyarısında bulundu..!

Bir tarih ve kültür şehri olan Tirebolu’da, “Kent ve Para Müzesi” açılması konusunda başlatılan çalışmaların, yaklaşık 6 ay önce gündeme alındığı halde, ilçe yöneticilerinin ağır hareket etmesi yüzünden, müze işinin askıya alınma endişesi yaşanıyor.

Tirebolu’ya kurulacak Kent ve Para Müzesi konusunda Gaziantep’teki ünlü müzeci Esat Kaplan’ı ilçemize getiren ve burada bazı incelemelerde bulunan müze ortağı İhsan Demir isimli hemşerimiz, olayı  yetkili birimlere aktardığını belirterek, “Bu müze işi mutlaka çözülmeli ve bu dev hazine başka yerlere kaçırılmamalıdır. Buram buram tarih ve kültür kokan ilçemize böyle bir müzenin açılması, turizm açısından da büyük önem arzetmektedir. Ben, bir Tirebolulu olarak bu işe gönül verdim. Dünyanın bütün ülkelerinin 3,5 tonu bulan madeni ve kağıt paraları bu müzede mevcut olacak. Gaziantep’teki meşhur müzeci Esat Kaplan’ın müzesindeki bütün paraları burada turizmin emrine hazır hale getireceğiz. Bu işi sağlamak için belediyemizin bize yer tahsisi gerekiyor. Tirebolu’ya Kent ve Para Müzesi fazla zaman geçirilmeden mutlaka kurulmalıdır” dedi.

Kent ve Para Müzesi’nin esas ayağının Gaziantep olduğunu da kaydeden Demir, “Eğer bu iş yatarsa, müze Görele veya Giresun’a kayacak. Onun için bu konuda kaybeden Tirebolu olmasın istiyorum. Bu dev hazinenin kaçırılmaması gerek. İlçe yetkililerimizden bu konuya gerekli duyarlılığı göstermelerini ve ellerini çabuk tutmalarını bekliyorum” diyerek, Tirebolu için hayati önem taşıyan bu konunun askıya alınmaması gerektiğini sözlerine ekledi. Turizm kenti olmaya hazırlanan Tirebolu’nun, böylesine önemli bir hazineyi değerlendirmesini ve hayata geçirmesini bekliyor ve istiyoruz.